Logo Logo
OPÉKÁNÍ 90' - 160'C
  • 16. 7. 2018
  • opékání, zahradní nábytek, zahradní opékání

Postup je stejný jako při nepřímém grilování. V přihrádce na oheň zapálíme uhlí nebo dřevěné uhlí, úplně otevřeme větrací klapky a necháme otevřený poklop přihrádky na oheň. Pokrm se okamžitě může vložit do hlavní komory ( pokud při zapálení nebyla použita žádná chemie ). Při teplotě 90' - 160'C opékáme. Už není nutné žádné obracení, ale asi každou hodinu je nutné přiložit trochu dřeva, aby se teplota opékání udržela konstantní. Při uzavřené přihrádce na oheň udrží dřevo stálou teplotu asi 2 hodiny. Je možná regulace pomocí větracích klapek. Čím více jsou větrací klapky a především poklop přihrádky na oheň otevřeny, tím se stává chuť dřeva a kouře intenzivnější.Také doba přípravy má vliv na chuť. Podle druhu dřeva se dosahuje chuti od mírné, bylinné, nasládlé až po silně kouřovou. Při použití dobrého dřevěného uhlí pokrm nezíská příchuť kouře ani dřeva. Dřevěné uhlí se používá především při dlouhých dobách přípravy.Takže například na začátku a na konci použijeme uhlí a uprostřed opékání nebo grilování dřevěné uhlí, aby se pokrm dobře a pomalu opékal a získal tím správnou chuť dřeva. Při opékání se dosáhne přirozená chuť dřeva, ale je nutno vyzkoušet, která chuť je ta pravá a která nám bude vyhovovat.
Vyzkoušení různých chutí se ale vyplatí !
Varianta opékání je nejvyšším stupněm při grilování venku.Je určitě i tou nejlehčí, protože není nutné žádné otáčení, chuť je nedostižně jiná a velmi dobrá.
Grilování a opékání je metoda, která se v Evropě nejvíce používá, ale tu a tam se i u nás mluví o „barbecue“.

Barbecue (přeloženo do češtiny) znamená způsob nepřímého dopečení (masa) při nízké teplotě s příchutí dřeva.Tento pojem byl používán původními obyvateli na Haiti pro jídlo s masem, které se už nedávalo do otevřeného ohně, nýbrž lehce stranou na okraj. Tak nedocházelo k žádnému spalování tuku a už vůbec ne ke spálení masa, šťavnatost zůstala zachována a pokrm byl obohacen o příchuť dřeva.